Навукова-практычная канферэнцыя супрацоўнікаў Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка па выніках навукова-даследчай работы

21-22 лютага 2018 г. адбудзецца справаздачная канферэнцыя па вынiках навукова-даследчай работы супрацоўнікаў Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка ў 2017 г.

Канферэнц-зала (Нiжне-Пакроўская, 22)
Пачатак работы: 10:00
Рэгламент: 15 хвiлiн

Канферэнцыя па выніках навукова-даследчай работы супрацоўнікаў запаведніка ў 2017 г.

/21- 22 лютага 2018 г./

ПРАГРАМА

Н.Г. Лугіна
Музей археалогіі ў Полацку. Абгрунтаванне, падыходы.

В.М. Даўгун
Стацыянарная выстаўка полацкіх фатографаў канца ХІХ - пач. XX стст. Канцэпцыя.
А.М. Галюк
Шляхі прэзентацыі калекцый “Нумізматыка”,”Баністыка” з музейнага збору НПГКМЗ.
Г.П. Зуева
Расійскія часопісы ХІХ - пач. XX стст. у фондах НПГКМЗ. Гістарыяграфія. Агляд калекцыі. Структура каталога.
А.В. Ходзікава
Калекцыя шклянога посуду з музейнага збору НПГКМЗ. Парфумерныя флаконы. Харчовая тара. Гістарыяграфія. Агляд калекцыі.
В.А. Філімонава
Нямецкія выданні XVII—XVIII стст. на лацінскай мове ў фондах НПГКМЗ.
В.Я. Ашуева
Асноўныя падыходы да вывучэння жыцця і дзейнасці Францыска Скарыны ў другой палове 1940-х — 1950-х гг.
Н.У. Анучына
Выданні беларускага замежжа ў фондах НПГКМЗ. Каталог.
О.А. Шафран
Тонирование фрагментов стенописи XIX в. Спасо-Преображенского храма в г. Полоцке: результаты и проблемы.
Т.У. Явіч
Першы вопыт рэстаўрацыі абразоў і сценапісу Сафійскага сабора ў Полацку (па матэрыялах расійскай перыёдыкі)

Перапынак 12.30–13.00

С.В. Гаўрылава
Народная гаспадарка Полацка ў 1960-х — 1980-х гг.
Я.П. Грыб
Полацкая мэблевая фабрыка ў структуры ВВА “Віцебскдрэў” і ВМА “Віцебскмэбля” (1973-1992 гг.).
А.У. Кісляк
Полацкі ліцейна-механічны завод. 1945-1979 гг.
М.А. Таргашова
Полацкі камбінат будаўнічых матэрыялаў. 1945-1970-я гг.
І.П. Воднева
Завяшчанне полацкага архіепіскапа Антонія Сялявы як прыклад рэлігійнай культуры грамадства Рэчы Паспалітай.
І.У. Магалінскі
Фрагменты кiвотнага крыжа XIII ст. з музейнага збору НПГКМЗ.
Ю.А. Авчинникова
Застройка исторического центра г. Полоцка в п.п. 20-х гг. ХХ в. (ул. Ленинская, ул. Карла Маркса, ул. Советская).
А.А. Соловьёв
Архитектурно-археологические исследования дома № 7 по ул. Евфросинии Полоцкой в г. Полоцке в 2015-2017 гг.
Прэзентацыя гравёрнай майстэрні ў Мастацкай галерэі для ўдзельнікаў канферэнцыі

Н.А. Андреева, Т.Р. Смирнова
К вопросу о применении технологии увлекательного обучения (Edutainment) в экспозиции Детского музея.
Ю.Н. Кочерягина
Некоторые аспекты работы с текстом художественных произведений в экспозиции Детского музея.
Н.И. Ситдикова
Использование мультимедийных технологий на музейно-педагогических занятиях с детьми 4-х-5-ти лет в условиях образовательного дошкольного учреждения.
С.П. Копыл
Санитарное обеспечение боевых действий 22-й армии Западного фронта летом 1941 г.
К.А. Нарейко
Партизанская бригада «Неуловимые»: история создания, боевая и диверсионная деятельность на Полотчине в 1942-1943 гг.
П.С. Рудаков
Организация обороны Полоцка немецкими войсками в 1943-44 гг. по данным партизанской разведки.
И.В. Сыревич
Боевая деятельность Смоленского партизанского полка И.Ф. Садчикова на Полотчине в 1943-44 гг.
Н.А. Шыпіла
Канцэпцыя і рэалізацыя выставачнага праекта «Жывёльны свет у традыцыйнай культуры».
С.І. Сілкоў
Канцэпцыя і рэалізацыя выставачнага праекта «зДрэва.by».
В.А. Ледник
Природоохранные меры в управлении лесами на территории Полотчины.
С.А. Сверж
История метеонаблюдений в городе Полоцке.