Каталог. Аляксандр Салаўёў

Аўтар-укладальнік: Лысенка Л. М.

САЛАЎЁЎ АЛЯКСАНДР АЛЯКСАНДРАВІЧ. 1926 г.н. Старэйшы мастак беларускага авангарда, ветэран Вялікай Айчыннай вайны, заслужаны дзеяч мастацтваў БССР, член Саюза мастакоў СССР, жывапісец, галоўны мастак-пастаноўшчык Віцебскага дзяржаўнага драматычнага тэатра імя Я. Коласа (1965–1995).

Скончыў Ленінградскае вышэйшае мастацка-прамысловае вучылішча В. Мухінай (1957), Беларускі дзяржаўны тэатральна-мастацкі інстытут (1965). Творы мастака знаходзяцца ў Нацыянальным мастацкім музеі Рэспублікі Беларусь, Нацыянальным Полацкім гісторыка-культурным музеі-запаведніку, Віцебскім абласным мастацкім музеі, Музеі гісторыі тэатра і музыкі Беларусі, музеі „Zimmerly Art“ у г. Нью-Брунсвік (ЗША) і іншых музеях свету.

Жыве ў Віцебску.