Музеефикация памятников истории и культуры

Информационно-библиографический список

«Музеефикация памятников истории и культуры»

Рождение музея происходит двумя основными способами: это коллекционирование и музеефикация. Музеефикация - это направление музейной деятельности и охраны памятников, сущность которого состоит в преобразовании историко-культурных и природных объектов в объекты музейного показа. В список включена литература из фонда библиотеки НПИКМЗ. Материал расположен в алфавитном порядке.

Абрамов, Р. Музеефикация советского : между барахолкой и винтажным салоном // Музей. – 2013. - № 6. – С. 8 – 11.

Арсеньева, Т. М., Казакова, Л. М. Двадцать лет работы музея-заповедника “Танаис” // Советская археология. – 1982. - № 2. – С. 292 – 297.

Бадер, О. Н. Музеефикация археологических памятников // Советская археология. – 1978. - № 3. – С. 138 – 153.

Гліннік, В. В. Мажлівасці музеефікацыі гістарычнага цэнтра Полацка на прынцыпах “унікальнае гістарычнае тэрыторыі” // Матэрыялы II Міжнар. канф. па праблемах музеефікацыі ўнікальных гістарычных тэрыторый, Полацк, 14 – 16 кастр. 1996 г. / Полацкі гіст.-культ. музей-запаведнік ; уклад. Т. А. Джумантаева. - Полацк, 1998. – С. 6 – 8.

Гліннік, В. В. Праблемы захавання культурнай спадчыны Нясвіжа // Аператыўная інфармацыя па праблемах культуры і мастацтва. Вып. 5 / Нацыянальная бібліятэка Беларусі. – Мінск, 1998. – С. 35 – 40.

Дашкоўская, Т. У. Экспазіцыйнае рашэнне Замкавага комплексу “Мір” у кантэксце праблемы музеефікацыі гістарычных комплексаў // Музеі Беларусі : Праблемы. Перспектывы. Інавацыі. Экпазіцыйна-выставачная дзейнасць / Беларус. дзярж. ун-т культуры і мастацтваў ; пад агульн. рэд. І.Б. Лапцёнак. – Мінск, 2012. – С. 45 – 53.

Джумантаева, Т. А. К вопросу о музеефикации исторической территории Полоцка // Матэрыялы II Міжнар. канф. па праблемах музеефікацыі ўнікальных гістарычных тэрыторый, Полацк, 14 – 16 кастр. 1996 г. / Полацкі гіст.-культ. музей-запаведнік ; уклад. Т.А. Джумантаева. - Полацк, 1998. – С. 9 – 13.

Джумантаева, Т. А. Музеефікацыя культурнай прасторы Полацка : традыцыі і навацыі : дыс. …канд. культуралогіі. 24.00.03. – Мінск, 2010. – 167 с. (Фонды НПГКМЗ).

Джумантаева, Т. А. Перспектывы развіцця Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка // Матэрыялы навукова-практычнай канферэнцыі па выніках навукова-даследчай работы ў 2002 г. / НПГКМЗ ; уклад. Т. А. Джумантаева. – Полацк, 2003. – С. 9 – 25.

Дзюрыч, Г. М. Да пытання музеефікацыі Камянецкай вежы // Музеі Беларусі : Праблемы. Перспектывы. Інавацыі. Экпазіцыйна-выставачная дзейнасць / Беларус. дзярж. ун-т культуры і мастацтваў ; пад агульн. рэд. І.Б. Лапцёнак. – Мінск, 2012. – С. 61 – 64.

Каулен, М. Е. Музеи-храмы и музеи-монастыри в первое десятиление Советской власти. – М. : Луч, 2001. – 165 с.

Калбаска, А. Музеефікацыя ўнікальных гістарычных тэрыторый. Праблемы юрыдычнага запеспячэння // Матэрыялы II Міжнар. канф. па праблемах музеефікацыі ўнікальных гістарычных тэрыторый, Полацк, 14 – 16 кастр. 1996 г. / Полацкі гіст.-культ. музей-запаведнік ; уклад. Т.А. Джумантаева. - Полацк, 1998. – С. 14 – 17.

Кузовкова, М. Музеефикация или реновация ? Пути сохранения индустриального наследия // Музей. – 2012. - № 5.- С. 16 – 20.

Мастеница, Е. Музеефикация промышленного наследия : опыт и перспективы // Музей. - 2012. - № 5. – С. 4 – 11.

Матэрыялы II Міжнароднай канферэнцыі па праблемах музеефікацыі унікальных гістарычных тэрыторый , Полацк 14 -16 кастр. 1996 г. / Полацкі гіст.-культ. музей-запаведнік ; уклад. Т. А. Джумантаева. – Полацк, 1998. – 96 с. : іл.

Музеефикация историко-культурных и природных объектов // Музейное дело России / под ред. М. Е. Каулен и др. – М.: Изд-во “ВК”, 2003. – С. 363 – 426.

Музеефикация памятников // Большая Российская энциклопедия музеев, частных собраний и коллекций. – М. : Прогресс : РИПОЛ классик, 2009. - С. 390 – 393.

Музеефикация памятников археологии в России (прошлое и настоящее). – М. : Изд-во “ГНОМ и Д”, 2004. – 80 с.

Музеефикация памятников истории и культуры Курского края: прошлое, настоящее, будущее : материалы I-х Гордеевских научно-практических чтений, посвященных 110-летию Курского областного музея, г. Курск, 6 мая 2013 г. – Курск : Изд-во Курского обл. краевед. музея, 2013. – 106 с. : ил.

Музеефикация подводного культурного наследия : [тема номера] // Музей. – 2010. - № 1.

Шилина, В. А. Проект музеефикации квартала в г. Симферополе «Старый город. Мозаика культур» // Музейные тетради Крымской музеологической школы : методолог., методич. и информ.-справочные материалы. Вып. 2. – Коктебель; Симферополь : ООО «Антиква», 2017. – С. 108 – 115.

Шишанов, В. Здравнёво. Исторический облик и музеефикация усадьбы // Матэрыялы II Міжнар. канф. па праблемах музеефікацыі ўнікальных гістарычных тэрыторый, Полацк, 14 – 16 кастр. 1996 г. / Полацкі гіст.-культ. музей-запаведнік ; уклад. Т.А. Джумантаева. - Полацк, 1998. – С. 38 – 44.

Шырчанка, А. Сядзібны дом у в. Чырвоны бераг : рэстаўрацыя з прыстасавннем помніка архітэктуры XIX ст. // Архитектра и строительство. – 2009. - № 9. – 52 – 57.