Віртуальнаму наведвальніку

Абноўлена 22 чэрвеня 2021 года

Нацыянальны Полацкі гісторыка-культурны музей-запаведнік падрыхтаваў для вас падборку матэрыялаў, якія дазволяць наведаць нашы музеі не выходзячы з дому. Запісы канцэртаў, віртуальныя выставы і экскурсіі, адукацыйныя праекты і многае іншае чакае вас на старонках нашых сайтаў! Падборка будзе абнаўляцца

↓ Віртуальныя экскурсіі па музеях:

- Віртуальнае падарожжа па залах Музея беларускага кнігадрукавання і Музея-бібліятэкі Сімяона Полацкага, перайдзіце па спасылцы.

- Віртуальная экскурсія па Экспазіцыі іканапісу і партрэтнага жывапісу XVIII-XX стст. у Мастацкай галерэі.

Мы таксама запрашаем вас адправіцца на віртуальную экскурсію па нашых музеях пры дапамозе платформы izi.TRAVEL.

↓ Віртуальныя выставы:

Віртуальная выстава «Птушкі года Беларусі»

Прыродна-экалагічны музей

Выстава змяшчае фотаздымкі вядомых беларускмх фатографаў, прысвечаныя Птушке года Беларуси.

«ИХ ПОДВИГУ ЖИТЬ В ВЕКАХ!». Выстава прысвечана 76-й гадавіге Вялікай Перамогі

Мастацкая галерэя

Выстава дэманструе падобрку плакатаў
і агитацыйных лістоў, якія з'яўляюцца яскравым адлюстраваннем гістарычных падзей.

- Віртуальная выстава «Пішы, як Рэмарк» (да 100-годдзя з дня нараджэння Івана Шамякіна)

Музей беларускага кнігадрукавання

Выстава прысвечана 100-годдзю з дня нараджэння народнага пісьменніка Беларусі Івана Пятровіча Шамякіна (1921—2004), вядомага як таленавіты празаік, а таксама драматург, кінасцэнарыст, актыўны грамадскі дзеяч.

Віртуальная выстаўка «Полацкі кадэцкі корпус у дакументах і асобах. Да 185-годдзя са дня заснавання» (з музейнага збору НПГКМЗ)

Аддзел фондаў

Прапануем вашай увазе віртуальную выстаўку, прысвечаную гадавіне стварэння Полацкага кадэцкага корпуса. На выстаўке ўпершыню прадстаўлена магчымасць непасрэднага знаёмства з раней неапублікаванымі дакументамі і ўспамінамі з музейнага збору Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка.

- Віртуальная выстава «Памятаем ... Цэнім ...»

Музей баявой славы

Музей публікуе матэрыялы выставы «Памятаем ... Цэнім ...», прысвечанай нашым родным і блізкім, якія ў складзе Чырвонай арміі са зброяй у руках абаранілі гонар і незалежнасць нашай Радзімы ў гады Вялікай Айчыннай вайны 1941-1945 гг.

- Музычныя інструменты Браслаўшчыны. Віртуальная выстава

Музей традыцыйнага ручнога ткацтва Паазер'я

Выстава знаёміць з самымі вядомымі і цікавымі інструментамі XIX і XX стст. з фондаў Браслаўскага музея.

↓ Віртуальнае знаёмства з выставамі і музейнымі прадметамі:

Рубрыка «PROпрадмет»

Музей традыцыйнага ручнога ткацтва Паазер'я

Серыя паведамленняў аб прадметах, звязаных з бытам беларускіх сялян канца ХІХ — першай паловы ХХ ст.

Віртуальны кляссер (з калекцыі філатэліі НПГКМЗ)

Аддзел фондаў

Філатэлістычны альбом, у які увайшлі лепшыя паштовыя маркі, блокі і канверты з музейнага збору Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка.

- Унікальныя прадметы з музейнай экспазіцыі

Краязнаўчы музей

Музей прадстаўляе серыю артыкулаў пра ўнікальныя, самыя каштоўныя і цікавыя прадметы з экспазіцыі музея.

- «На шляху да міласэрнасці ...» Віртуальнае знаёмства з экспанатамі Музея-кватэры Героя Савецкага саюза З.М. Тусналобавай-Марчанка

Краязнаўчы музей

- Выстава драўлянай культавай скульптуры XVIII-XIX стст.

Музей гісторыі архітэктуры Сафійскага сабора

Музей прапануе пазнаёміцца з экспанатамі выставы анлайн.

- Лічбавая копія арыгінала рукапісу Сімяона Полацкага Лексікон канца XVII стагоддзя

Музей-бібліятэка Сіімяона Полацкага

У экспазіцыі Музея-бібліятэкі знаходзіцца алічбаваная копія арыгінальнага рукапісу Лексікона Сімяона Полацкага канца XVII стагоддзя, які захоўваецца ў бібліятэцы ўніверсітэта г. Упсала (Швецыя). Цяпер яна даступная і для віртуальных карыстальнікаў. Матэрыялы даследаванняў арыгінала

↓ Гульні, тэсты, крыжаванкі, віктарыны:

Музейны Хаб

Музей беларускага кнігадрукавання

Гэта віртуальная прастора, дзе сабраны папулярныя матэрыялы пра музей і музейную прафесію, а таксама творчыя заданні, сярод якіх гульні, тэсты і віктарыны.

- Гульнявая старонка

Дзіцячы музей

Адсюль вы адправіцеся ў вясёлае падарожжа, сустрэніцесь з героямі любімых казак, паўдзельнічаеце ў квэстах і віктарынах, пагуляеце ў розныя гульні і здзейсніце візіт да калекцыянераў.

- Анлайн-занятак «Самовар, самоварец, самоварчик...»

Дзіцячы музей

Тут вы пазнаёміцеся з цікавымі музейными прадметамі.

- Не выходзячы за дому!

- Віртуальны кластэр

Прыродна-экалагічны музей

На нашым канале ў Youtube вы знойдзеце матэрыялы аб гісторыка-культурнай спадчыне Полацкай зямлі, а таксама пазнаёміцеся з дзейнасцю музеяў Полацка.

Навукоўцам, даследчыкам, а таксама ўсім, хто цікавіцца гісторыка-культурнай спадчынай Полацкай зямлі, будзе асабліва цікавы раздзел Навука і Публікацыі, дзе можна знайсці электронныя версіі выданняў НПГКМЗ. Звярніце ўвагу на нядаўна дададзеныя зборнікі Матэрыялаў навукова-практычных канферэнцыі (па выніках навукова-даследчай работы супрацоўнікаў НПГКМЗ). Размешчаны па гадах.

2018 2017 2016 2015
Матэрыялы навукова-практычнай канферэнцыі: (па выніках навукова-даследчай работы ў 2018 г.) / уклад. Т. У. Явіч. Матэрыялы навукова-практычнай канферэнцыі: (па выніках навукова-даследчай работы ў 2017 г.) / уклад. Т. У. Явіч. Матэрыялы навукова-практычнай канферэнцыі: (па выніках навукова-даследчай работы ў 2016 г.) / уклад. Т. У. Явіч. Матэрыялы навукова-практычнай канферэнцыі: (па выніках навукова-даследчай работы ў 2015 г.) / уклад. Т. У. Явіч.
Читать Чытаць Чытаць Чытаць