Усяслаў Брачыславіч па прозвішчы Чарадзей

Паведамленне пра статус

Thank you for your vote.

Усяслаў Брачыславіч па прозвішчы Чарадзей. Князь, пра якога яшчэ пры яго жыцці складалі легенды. Князь, якога нябесныя сілы надзялілі вешчай душой. Князь, які мог перакінуцца ў шэрага ваўка ці ў яснага сокала. Менавіта ён стаў галоўнай дзеючай асобай музейна-педагагічнага занятка, які прайшоў на апошнім тыдні лістапада ў Краязнаўчым музеі. Вучні полацкіх школ і гімназій з захапленнем слухалі аповед навуковага супрацоўніка, пад чароўныя словы разам с сокалам «пераляталі» з аднаго стагоддзя ў іншае, разглядалі старажытную плінфу Сафійскага сабора, пабудаванага па загадзе Усяслава, разгадвалі надпісы на пячатках часоў Полацкага княства. А напрыканцы занятка дзеці выступілі ў ролі знаўцаў полацкай гісторыі, уявіўшы сябе мужамі полацкага веча.