Да дня нараджэння полацкага самадзейнага кампазітара Мікалая Пятрэнкі

19 снежня 2022 г. споўнілася 103 гады з дня нараджэння Заслужанага настаўніка БССР, удзельніка Вялікай Айчыннай вайны, Ганаровага грамадзяніна горада Полацка, Мікалая Макаравіча Пятрэнкі. Праз усё жыццё разам з самадзейным кампазітарам ішла музыка, а са сваім любімым музычным інструментам, домрай, ён амаль ніколі не разлучаўся.

Адзін з інструментаў М.М. Пятрэнкі сёння знаходзіцца ў пастаяннай экспазіцыі Краязнаўчага музея Полацка. Аб тым, як гэты музычны іструмент дапамагаў ствараць сапраўдную народную песню «Ручнікі», чытайце тут.

А паслухаць песню ў выкананні народнага клуба «Играй гармонь моя - Полочаночка» можна будзе падчас вечарыны памяці, якая пройдзе 21 снежня 2022 г. у Краязнаўчым музеі Полацка.