Канферэнцыя па выніках навукова-даследчай работы супрацоўнікаў запаведніка ў 2016 г.

22-23 лютага 2017 г. адбудзецца справаздачная канферэнцыя па вынiках навукова-даследчай работы супрацоўнікаў Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка ў 2016г.

Месца правядзення:
Канферэнц-зала (Нiжне-Пакроўская, 22)
Пачатак работы: 10:00
Рэгламент: 15 хвiлiн

Праграма
справаздачнай канферэнці па вынiках навукова-даследчай работы супрацоўнікаў
Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка

10.00

С.В. Гаўрылава «Да пытання аб суадносінах паняццяў „рэгіянальны музей“ і „краязнаўчы музей“»
Н.А. Андреева «Инновационные педагогические технологии в образовательной деятельности музея»
Т.Р. Смирнова «Анализ работы по совместному проекту: „Формирование творческой социальной активности ребёнка дошкольного возраста средствами музейной педагогики“ с УДО № 29 г. Полоцка: состояние, проблемы, перспективы»
Ю.Н. Кочерягина «Формы работы с семейным посетителем в условиях Детского музея»
Н.И. Ситдикова «Игровой путеводитель по экспозиции Детского музея»
Е.П. Гриб «Предметы из кости и рога из раскопок на территории бывшего кадетского корпуса в 2001–2003 гг. из фондов НПИКМЗ»
І.У. Магалінскі «Рогавая ліцейная форма з фондаў НПГКМЗ»
А.А. Соловьёв «Историческая топография юго-западной части Полоцкого Великого посада первой половины XVI в.»
Ю.А. Авчинникова «Объекты монументально-декоративного искусства советской эпохи в застройке площади Свободы в Полоцке (1919–1944 гг.)»

Перапынак 12.30–13.00

Т.В. Явич «К вопросу утраченного наследия Полоцка: С. Роза»
В.Я. Ашуева «Каталог беларускіх выданняў 1918–1941 гг. у фондах НПГКМЗ»
В.А. Шульчанка «Часопіс „Нёман“: з гісторыі стварэння»
Н.У. Анучына «Перыядычныя выданні беларускага замежжа ў фондах НПГКМЗ»
В.А. Філімонава «Нямецкія выданні XVIII ст. у фондах НПГКМЗ»
С.П. Копыл «Путь на Восток: действия немецкого 23-го армейского корпуса под г. Полоцком летом 1941 года»
К.А. Нарейко «Сведения о немецких военных объектах в г. Полоцке согласно разведданным партизанской бригады им. В.И. Чапаева»
П.С. Рудакоў «Нямецкія доўгачасовыя інжынерныя збудаванні 1943–1944 гг. у г. Полоцку на аршанска-мінскім напрамку»

23.02.2017

10.00

Г.Н. Романенкова «„Полоцкий листок“: предыстория городской газеты»
Н.Г. Лугіна «Калекцыя будаўнічых матэрыялаў з гліны з музейнага збору НПГКМЗ. Каталог.Частка 2. Пліткі падлогі»
А.В. Ходзікава «Калекцыя этнаграфічнай керамікі з музейнага збору НПГКМЗ. Каталог»
Г.П. Зуева «Кнігі рускага грамадзянскага друку XVIII – пач. XX стст. у фондах НПГКМЗ. Каталог»
А.М. Галюк «Манеты СССР у калекцыйным зборы НПГКМЗ. Каталог»
О.М. Довгун «Альбом с фотографиями второй половины ХІХ – начала ХХ вв. из музейного собрания Национального Полоцкого историко-культурного музея-заповедника»
В.Д. Ягоранка «Гісторыя партрэта І. Кранштадскага з музейнага збору НПГКМЗ»
А.С. Бязрукаў «Антэпендыум з музейнага збору НПГКМЗ»
В.А. Ледник «Полоцкая областная инспекция государственного рыбного надзора в 40–50 гг. XX в.»
С.А. Сверж «Проблема утилизации твёрдых бытовых отходов в Полоцком районе в 2000–2015 гг.»

Пазнаёміцца з матэрыяламі канферэнцый можна: