Каталог калекцыi меднага мастацкага лiцця XI-XX стст.

Складальнік: В.М. Даўгун, старшы навуковы супрацоўнік Адзела фондаў Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка

У складзе калекцыі меднага мастацкага ліцця НПГКМЗ – паступленні Полацкага краязнаўчага музея і Полацкага гісторыка-археалагічнага запаведніка, фонды якіх былі аб’яднаны ў 1985 годзе. Перыяд фарміравання калекцыі складае больш за 30 год, пачынаючы з першага паступлення ў 1959 г. За гэты час склалася калекцыя якая на дадзены момант налічвае 55 помнікаў. Калекцыя меднага ліцця НПГКМЗ вылучаецца разнастайнасццю тыпаў, формаў і дэкору прадметаў.