Выйшаў у свет зборнік «Гісторыя і археалогія Полацка і Полацкай зямлі»

У зборніку апублікаваны даклады V Міжнароднай навуковай канферэнцыі «Гісторыя і археалогія Полацка і Полацкай зямлі», якая праходзіла 24–25 кастрычніка 2007 г. на базе Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка.

У дакладах удзельнікаў знайшлі адлюстраванне разнастайныя праблемы гісторыі, археалогіі і інфарматыкі Полацкай зямлі і сумежных тэрыторый ад старажытнасці да нашых дзён.

Змест:
Памяці Валянціна Навумавіча Рабцэвіча
Падсумаванне

Гісторыя
Баўтовіч М.М. Дарогі Торвалада Кодрансана
Варонін В.А. Падзеі 1307 года ў Полацку: спроба крытычнага разбору
Васильев Б.Г. Личное письмо фресок Спасо-Преображенского собора XII в. Евфросиньевского монастыря Полоцка
Галубовіч В.У. Інструкцыя полацкай шляхты на элекцыйны сойм 1632 г.
Дзярновіч А.І. Гарадская сядзіба Полацка XVII ст. (паводле інвентара з Радзівілаўскага архіва)
Елинская М.М. Геральдика Полотчины в контексте административно-территориального развития региона (XVI–XXI вв.)
Кобринец В.А. «Чистые» клады российских монет XVII в. на Витебщине
Колабава І.Н. Полацкія фальшываманетчыкі першай паловы ХIX ст.
Лавыш К.А. Художественные связи средневекового Полоцка со странами восточно-византийского мира
Лобач У.А. Да пытання аб сакральнай тапаграфіі старажытнага Полацка
Мацук А.У. Адносіны магнатаў і шляхты да выбараў полацкага ваяводы за панаванне Аўгуста ІІІ
Нароўская А.М. Семантычная характарыстыка беларускага жытла Віцебскай губерні (канец XIX — пачатак XX стст.)
Пуцко В.Г. Are Saera Полоцкой земли XI–XIII вв.
Сагановіч Г.М. Полацк і Нямецкі ордэн: ад вайны да васалітэта і саюза
Сарабьянов В.Д. Образ монашества в росписях Спасской церкви Евфросиньева монастыря
Селицкий А.А. Евфросиния Полоцкая у истоков просвещения Полоцкого края. Регистр со святыми мученицами и преподобными в келии-молельне Евфросинии в Спасо-Преображенской церкви в Полоцке (середина XII в.)
Скобцова Д.А. Роспись жертвенника и дьяконника Спасо-Преображенской церкви Евфросиниева монастыря в Полоцке (предварительные замечания о программе декорации)
Янссон И. Королевские/княжеские центры эпохи викингов в Скандинавии и на Руси
Ярошевич А.А. Иконы из экиманской церкви в коллекции Полоцкого историко-культурного заповедника
Grzebien L. Rekopisy archiwalne dotyczace jezuitow polockich w archiwum jezuitow krakowskich
Kadulska I. Akademia Polocka u progu dzialalnosci

Археалогія
Дук Д.У. Археалагічныя раскопкі на старажытным полацкім гарадзішчы ў 2007 г.
Емяльянчык В.А. Антрапалогія двух грунтовых могільнікаў курганнага перыяду (да пытання аб этнічнай сітуацыі на тэрыторыі Полацкай зямлі ў Х–ХIII стст.)
Клімаў М.В. Аб фарміраванні Ліснянскай воласці ў Полацкім княстве
Кошман В.І. Гарадзішча Свіслач — памежны замак Полацкай зямлі ў ХІІ–ХІІІ стст. (некаторыя вынікі даследавання 2000, 2005–2007 гг.)
Левко О.Н. Полоцкая земля в современной белорусской, российской и украинской историографии
Плавінскі М.А. Раннесярэднявечны Полацк: тапаграфічная структура і пытанні храналогіі
Салаўёў А.А. Вынікі натурных даследаванняў на першым паверсе корпусаў «А» і «Г» Полацкага езуіцкага калегіума падчас рамонтна-рэстаўрацыйных работ
Тарасаў С.В. Пячатка з Полацка XII ст. Альбо яшчэ раз да пытання аб «полацким матрыярхаце»