« Суббота Сентябрь 08, 2018 »

«Лучшее из коллекции»

из фондов «Государственного музея художественной культуры Новгородской земли»

24 ліпеня 1618 г. у свет упершыню ў гісторыі выйшла кніга, якая мела нязвыклую для таго часу назву - "Буквар". Выданне было прызвана дапамагаць і дзецям, і дарослым у нялёгкай справе авалодання граматай. У "Буквары" можна было знайсці алфавіт, практыкаванні па складанні з літар складоў, разнастайныя тэксты маральна-духоўнага характару для практыкі чытання і адначасова выхавання.

Музей белорусского книгопечатания, Полоцк

Книги бывают разные, и это, конечно же, ни для кого не секрет. Научные труды, учебная или художественная литература, справочные издания...

Детский музей, Полоцк

Не будем утверждать, что осень — самая долгожданная пора года, особенно для школьников, но уверены, что в щедрости ей не откажешь.

…дарит осень нам подарки:
Бусы красные — рябине,
Фартук розовый — осине,
Зонтик жёлтый — тополям,
ВСТРЕЧИ осень дарит нам!

Детский музей, Полоцк
Начало: 08.09.2018 15:00

У суботу, 8 верасня, запрашаем усіх, хто ставіцца не абыякава да гісторыі і культуры сваёй малой Радзімы, наведаць Музей беларускага кнігадрукавання. А 15-й гадзіне ў канферэнц-зале адбудзецца прэзентацыя кнігі апантанага вывучэннем белых плямаў у мінулым Полаччыны Міхася Баўтовіча. Новае выданне "Кнігадрук у Полацку (1774-1829)" сталася вынікам 10-гадовай працы даследчыка, які па драбінках збіраў звесткі пра кніжную спадчыну полацкіх езуітаў.

Дзень правядзення мерапрыемства абраны не выпадкова.

Музей белорусского книгопечатания, Полоцк